heart neon signage

Pewnie słyszeliście już o leczniczych właściwościach pijawek. Potrafią one zdziałać cuda w naszym organizmie, a mimo to wciąż mają wielu przeciwników. Co sprawia, że pijawki są skuteczne na zakrzepy i inne choroby układu sercowo-naczyniowego?

Hirudoterapia znana od wieków

Niektórym wydaje się, że hirudoterapia to jakaś nowa metoda leczenia, wymyślona przez marketingowców. Jednak leczenie pijawkami znane jest już od wieków. Już w czasach starożytnych pijawki były wykorzystywane do zwalczania wielu dolegliwości. Pisano o nich już hieroglifami. Później informacje o pijawkach pojawiały się w wielu starożytnych dziełach rzymskich i greckich medyków. W XX wieku nastąpił rozwój medycyny, co sprawiło, że o pijawkach zapomniano. Jednak intensywne badania prowadzone nad hirudozwiązkami, czyli wydzielinami pijawek, pozwoliły im wrócić do łask. Większość osób leczenie pijawkami kojarzy z wysysaniem złej krwi, ale to właśnie hirudozwiązki zapewniają ich skuteczne działanie.

Jakie choroby leczą pijawki?

Oczywiście błędem byłoby stwierdzenie, że pijawki to lek na wszystkie możliwe choroby, choć prawdą jest, że te małe stworzonka radzą sobie z wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Jakie choroby można tu wymienić?

  • Choroby układu sercowo-naczyniowego – pijawki polecane są osobom z chorobami serca, nadciśnieniem czy miażdżycą. Lecznicze działanie zawdzięczają, znajdującym się w ich gruczołach ślinowych, związkom o działaniu przeciwzakrzepowym, fibrynolitycznym i przeciwagregacyjnym.
  • Choroby zakrzepowo-zatorowe – zakrzepy i zatory zwalczane są głównie dzięki hirudynie Jest to silny inhibitor trombiny, który ma działanie przeciwzakrzepowe, a ponadto zapobiega udarom i zawałom. Dodatkowo znajdujące się w wydzielinie antykoagulanty, ograniczają powstawanie zakrzepów. Istotną rolę odgrywają także związki działające przeciwagregacyjne, m. in. aparyza. Zmniejsza ona agregację płytek krwi, hamując wydzielanie trifosforanu adenozyny. Inne zawarte tutaj substancje hamują adhezję trombocytów do kolagenu, rozpuszczają zakrzepy oraz udrażniają naczynia krwionośne.

Related Posts