Sucha skóra na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, ale także fakt powodujący niekiedy ból, swędzenie oraz pieczenie. Na jej suchość składa się bardzo wiele czynników, a wśród nich znajduje się między innymi bardzo niskie spożycie niegazowanej wody w ciągu dnia. Woda zapewnia stabilność większości procesów, które zachodzą w organizmie, a do skóry dostarczana jest na samym końcu, dlatego tak ważne jest uzupełnienie jej do odpowiedniego poziomu. Przyjmuje się, że dziennie powinniśmy wypijać średnio 1,5 litra wody, przy czym ważne jest, aby była to woda źródlana i niegazowana. Równie ważna jest odpowiednia dieta, gdyż woda znajduje się w większości spożywanych przez nas produktów, a dobranie tych właściwych przyczynia się ponadto do powstrzymania jej wyparowywania. Dowiedz się, jak radzić sobie z suchością skóry występującą w poszczególnych partiach twarzy.
Sucha skóra na nosie
Defekt ten dotyczy bardzo wielu osób, które miały problem ze skórą tłustą w tzw. strefie T i w wyniku jej odtłuszczania. Nadmierne wysuszanie doprowadza do powstawania skórek na nosie i tym samym utrudnia późniejsze wykonanie makijażu. Suchą skórę w tym miejscu należy poddać peelingowi, a następnie solidnie natłuścić.
Sucha skóra wokół ust
Sucha skóra wokół ust może mieć bardzo różnorodne podłoże. Niekiedy jest to wynik alergii, w innym przypadku uczulenia na dane kosmetyki lub pokarmy, a w jeszcze innym rezultat głęboko inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. W celu ustalenia przyczyn suchości skóry wokół ust najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Sucha skóra czoła
Podobnie jak w przypadku nosa, suchą skórę w tej okolicy należy delikatnie złuszczać, a następnie odpowiednio nawilżać, ale nie natłuszczać! Suche czoło wysyła sygnał, że skóra jest odwodniona, dlatego bardzo skuteczne jest zazwyczaj nakładanie nawilżających maseczek na twarz, które powinny odpowiednio odżywić skórę w tym obszarze.
Sucha skóra między brwiami
Wielu lekarzy w drodze wywiadu z pacjentami zaobserwowało, że sucha skóra w tym miejscu spowodowana jest m.in. przez spożywanie alkoholu. Dlatego, aby zwalczyć tę przypadłość, należy go ograniczyć, a najlepiej całkowicie wykluczyć. Łuszczącej się skórze między brwiami często towarzyszy również łupież na głowie. W tym przypadku polecane są kremy odbudowujące warstwę lipidową skóry. Bardzo dobrze sprawdza się również delikatna oliwka dla dzieci, która powinna załagodzić objawy suchości. Można również wypróbować miód, który wykazuje silne działanie nawilżające.
Sucha skóra a dieta
Oprócz odpowiedniej ilości spożywanej wody warto również przestawić się na dietę, która pomoże w nawilżeniu cery. Co jeść, gdy posiadamy suchą skórę?
Należy ograniczyć wodę gazowaną, soki, a także kawę i herbatę, które wypłukują wodę z organizmu. Wodę warto wypijać małymi łyczkami i stopniowo.
Ważne jest zapewnienie organizmowi witaminy E, tzw. witaminy młodości. Witamina E występuje powszechnie w olejach roślinnych, produktach zbożowych i zielonych fragmentach roślin. Ponadto obecna jest również w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, jajka i margaryna.
Warto również zwrócić uwagę na dobroczynne właściwości witaminy F – obecna jest ona – podobnie jak witamina E – w olejach roślinnych, tj. oliwie z oliwek, oleju sojowym i arachidowym. Dzięki tym dobroczynnym i nienasyconym tłuszczom odbudowuje się ochronna warstwa lipidowa naskórka, a woda pozostaje w organizmie na dłużej.
Z kolei witamina A pomoże odbudować suchą warstwę naskórka poprzez namnożenie nowych komórek i dzięki temu szybką regenerację wysuszonych fragmentów.